انواع آجر ,

۱۳۹۶/۱/۲۹ سه شنبه
(1)
(0)
انواع آجر
انواع آجر
آجر براساس نوع جنس آن به دو دسته تقسیم می‌شود:
1. آجرهای فشاری:
دلیل نامگذاری این نوع آجر اینست که در ابتدای تولید این نوع آجر، خشت آن با دست زده می‌شد و با فشار دستی کارگران خشت زن گوشه‌های قالب به وسیله گل مخصوص پر می‌گردید. ابعاد این نوع آجر 5×10×20 و یا 5/5×11×22 سانتیمتر است. این نوع آجر برای کلیه کارهای ساختمانی مانند گره چینی، طاق ضربی، دیوارهای حمال و تیغه چینی مناسب است. 2. آجرهای ماشینی:
 آجر ماشینی یا آجر سوراخ‌دار که بر روی سطح بزرگتر آن 8 یا 10 سوراخ به قطر 1/5 تا 2 سانتیمتر وجود دارد و در بازار ایران به آجرهای هشت یا ده سوراخه ماشینی معروف است. در استاندارد شماره 7 مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران این سوراخ‌ها باید تمام ضخامت آجر را طی نموده و سطح مقطع مجموع سوراخ‌ها نباید بیشتر از 25 درصد سطح بزرگ‌تر آجر باشد و فاصله سوراخ‌ها از لبه آجر و همچنین فاصله سوراخ‌ها از یکدیگر در هر بعد آجر نباید کمتر از 30 درصد طول همان بعد باشد. علت وجود این سوراخ‌ها اینست که در هنگام دیوارچینی ملات به طور عمودی نیز در آجر نفوذ کرده و باعث استحکام بیشتر دیوار شود. در ساخت دیوارهای حمال به دلیل اینکه می‌توان به وسیله سوراخ‌های موجود در سطح آجر آنرا با میلگرد، مسلح کرد از این نوع آجر استفاده می‌شود. دیوار آجری مسلح برای مقابله با نیروی زلزله ساخته می‌شود. . ابعاد این نوع آجر 5/5×10/5×22 سانتیمتر می‌باشد. اضلاع این نوع آجر گونیاتر بوده و دارای سطوح صافتری نسبت به آجرهای فشاری می‌باشند.
و در یک طبقه بندی دیگر می توان به دو نوع دیگر از آجرهای مصرفی اشاره کرد : 

1. آجر مجوف دیواری (تیغه دیواری سفالی):
آجرهای مجوف از جنس سفال بوده و دارای سوراخ هایی با ضخامت جداره حدود 8 میلی متر می باشند. این آجرها در ضخامت های مختلفی اعم از 5، 8، 10، 15، 20، 25 و حتی 30 سانتی متر به صورت مکعب مستطیل تولد می شوند. به عنوان مثال آجر با ضخامت 8 سانتی متر، ابعاد 8×30×30 دارد. در صورتی که آجر با ضخامت 30 سانتی متر دارای ابعاد 30×30×30 است.
با توجه به این که این آجرها به صورت توخالی بوده و توان باربری ندارند، از آن ها به منظور دیوارکشی پارتیشن و جداکننده فضاهای غیرباربر استفاده می گردد. 
2. آجر مجوف سقفی ( بلوک سقفی سفالی ) :
این آجرها در بنایی به عنوان بلوک سقفی یاد می شوند. این آجرها 40 سانتی متر پهنا داشته و با ارتفاع 20 یا 25 سانتی متر و هم چنین طول 20 تا 25 سانتی متر روی تیرچه قرار گرفته و همانند آجرهای سفال در کارخانه به صورت تمام اتوماتیک تولید می شوند.
این آجرها برای پوشاندن سقف هایی با تیرچه بتنی استفاده شده و عایق صدا و هم چنین حرارت مناسبی هستند. 
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده